„Ако има Рай на земята, то е Кюстендилският край със сърце Шишковци, което е така подредено със своите овощни градини и лозя„
„Не помня как се е породило в мен желанието да рисувам плодовете и хората на нашата земя. Толкова години минаха оттогава. Но сигурно е, че ако бих могъл отново да започна, бих отишъл там при земята, при хората!”.

Толкова много Майстора е обичал село Шишко̀вци. Ако някога решите сами да се уверите в думите му и да посетите селото, със сигурност няма да останете разочаровани.

Село Шишковци се намира на 123км от София и 20км от Кюстендил. Районът е изключително красив и има какво да се види. За посещението е добре човек да отдели поне 2 дни. За да се потопите истински в гледките, вдъхновили Майстора, е най-добре да отидете през лятото.
Първа спирка – Къщата-музей на художника.
Къщата, в която Майстора е живял е превърната в Музей. Обновена е през 2018 година и отговаря на съвременните очаквания за културен туризъм.

Работи всеки ден между 9:00 и 17:00 часа, но на вратата има бележка с телефонен номер, на който да се обадите. Няколко минути след позвъняването ще се отзове отговорникът на Музея – Кирил Иванов от село Шишковци. Приятна изненада е, че Кирил е потомък на един от моделите на Майстора. Оказва се, че неговата пра-баба е позирала на художника. Личната му връзка със селото и като цяло с историята на Майстора сами ще усетите, когато започне беседата му. Той ще ви сподели детайли свързани с пристигането на художника в Шишко̀вци – как са го приемали хората и какво е било ежедневието му. Обърнете му внимание. Възможността да си поговорите с някой местен ще ви доближи до атмосферата на българското село, каквато я е рисувал Майстора – с близостта на хората, трудолюбието и красотата на природата .

Всяка стая от къщата съдържа информация и експонати свързани с Майстора. В една от стаите може да видите и най-впечатляващия експонат – палитрата и престилката с които художника е рисувал.
Най-интересна обаче остава стаята, която Майстора е обитавал. Тя е олицетворение на личността на художника – скромна. В нея са изложени личните му вещи, състоящи се от легло покрито с домашно тъкана черга, малка печка, дървена маса, стол, статив, кърпа за лице и ръце.
След като вече сте чули беседата , най-добре е просто да се разходите из селото и да видите с очите си местата вдъхновили картините на твореца. В центъра на селото се намира и гробът на Майстора – съвсем близо до музея. Ако помолите Кирил, той с радост ще ви заведе до там.
Галерията в Кюстендил
Втората спирка от пътуването задължително трябва да е Художествената Галерия в Кюстендил. Тя носи името на Майстора и е част от 100-те национални обекта. Галерията е специално проектирана, с идеята да представлява подходяща среда за картините на твореца. Там се помещава най-голямата и основната колекция от творби на бележития художник – маслена живопис, акварели, тушове и рисунки.

Постоянната изложба, която може да видите се състои от около 200 творби, като повечето са на Майстора. Останалите картини принадлежат на автори, които са родени, творили и творят в Кюстендил и околностите му.
Снимките в галерията са забранени, но така или иначе, емоцията от срещата с шедьоврите на Майстора на живо, не може да се сравни с никоя снимка.
Уникално
ХаресвамХаресвам