Сюрреализмът се заражда през 20-те години на 20 век в Париж . В основата му стои френският поет Андре Бретон. През 1924 той написва ‘’Манифестът на Сюрреалистите” в който се опитва да дефинира направлението. Според него сюрреализмът е резултат на “мисъл, диктувана в отсъствието на какъвто и да е контрол от страна на здравия разум”.

За предшественик на Сюрреализма се счита Дадаизмът. Дадаистите се характеризират с влечението си към абсурдното, анархията и са в отрицание с традиционните схващания за красота. Може да се каже, че сюрреализмът е продължение да дадаизма, което е по-творчески ориентирано и не толкова агресивно.
Андре Бретон влага в Сюрреализма и дълбоко социално значение. Той, и кръгът от сюррелисти заформили се около него имат за цел да освободят обществото от фалшивата рационалност и ограничаващите обичаи и структури. Негови са следнте думи:
Date: 1924-10; Issue nr: 1; Volume: 1; André Breton, Manifeste du surréalisme, Éditions du Sagittaire, October 15, 1924
„Всичко ни кара да вярваме, че съществува място в ума, от което животът и смъртта, реалното и въображаемото, миналото и бъдещето, високото и ниското, съзнаваното и несъзнаваното – ще престанат да изглеждат противоречиви..“
За да провокират креативността си и да достигнат до желания резултат, сюрреалистите са използвали различни практики за създаване на изкуство. Ето някои от тях:
Изящен труп

Това е игра, която помагала на сюрреалистите да намерят вдъхновение, а и да се забавляват. Тя се играе обикновено от трима, като бял лист се сгъва на три. След това участниците се редуват да рисуват части от тяло. Пърият рисува глава, вторият торс, а третият крака, като никой не знае как изглежда рисунката на предишния. Така се раждат най-различни сюрреалистични същества.
Автоматизъм

Това е метод, в който артистът потиска съзнателния си контрол, диктуващ действията му, и се оставя на несъзнателните си инстинкти да творят. Терминът идва от физиологията, а значението е почти същото – описва действия, които човек не може да контролира съзнателно. Техниката на автоматично писане или рисуване е използвана първо от Фройд, който е искал да достигне до подсъзнанието на своите пациенти. Вдъхновен от Фройд, Андре Бретон въвежда техниката и в творчеството на сюрреалистите.
Фротаж

Фротаж е френската дума за триене. Технологията използвана от сюрреалистите е следната: грапава повърхност се поставя под лист хартия и върху него се оцветява с молив. През 1925 година Макс Ернст за първи път полага хартия върху дъските на дървен под и с помоща на молив отпечатва повърхността им. Така върху листа изникват различни форми и предмети, които художникът превръща в пейзаж. Така се ражда фротажът, а по-късно Ернст адаптира техниката и към маслената живопис.